ՊԵԿ-ը արհեստական բանականության և մեքենայացված ուսուցման տարրեր կներդնի․ արդիականացման ի՞նչ քայլեր են նախատեսվում․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև ստորագրված «Պետական հատվածի արդիականացման չորրորդ ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը կազմում է 26 մլն 500 հազար եվրո: Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացված նախորդ երեք՝ Պետական հատվածի արդիականացման ծրագրերի ձեռքբերումների շարունակականությունն ապահովելու և լրացուցիչ նորարարությունների ներդրմամբ պետական կառավարման համակարգի արդիականացման նպատակով Կառավարությունը նպատակահարմար է համարել Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ նախագծել և իրականացնել Պետական հատվածի արդիականացման 4-րդ ծրագիրը: Այս մասին սեպտեմբերի 12-ի ԱԺ հերթական նիստում հայտնեց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը՝ ներկայացնելով Կառավարության հեղինակած «2022 թվականի մարտի 15-ին և մարտի 18-ին ՀՀ և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև ստորագրված «Պետական հատվածի արդիականացման չորրորդ ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին»» օրենքի նախագիծը:
Ծրագրի նպատակն է քաղաքացիական ծառայության շարունակական բարեփոխումների, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների թվայնացման և ընտրված էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի ներդրման միջոցով աջակցել պետական կառավարման համակարգի արդիականացմանը:
Ըստ Աշոտ Մուրադյանի՝ ծրագրի շրջանակներում ներառված գործողությունները հնարավորություն կտան աջակցել քաղաքացիական ծառայության, հարկային վարչարարության համակարգերի արդիականացմանը, ներդնել կիբեռանվտանգության և հարակից ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները, հիմնել պետական տվյալների կառավարման միասնական կենտրոն:
Հանրային ծառայությունների լայն շրջանակի արդիականացման արդյունքում նախատեսվում է մեծացնել մատուցվող հանրային ծառայությունների արդյունավետությունը և հասանելիությունը բիզնեսի և քաղաքացիների համար՝ նպաստելով ներառական տնտեսական աճի ապահովմանը:
Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանի խնդրանքով Աշոտ Մուրադյանը ներկայացրեց  ՊԵԿ-ում իրականացվելիք ծրագրերը։ Նրա խոսքով՝ ՊԵԿ-ին հատկացվող  գումարն ամենամեծը կլինի, քանի որ ծավալուն նախագծեր են առաջարկվել: Առաջին ուղղությունը բջջային հավելվածների զարգացումն է հարկային և մաքսային մարմինների կողմից էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման բնագավառում: Մաքսային և հարկային վարչարարության բնագավառում մատուցվող ծառայությունների գերակշիռ մասն իրականացվում է բացառապես էլեկտրոնային եղանակով, սակայն առկա չեն բջջային հավելվածների միջոցով մատուցվող ծառայություններ, ինչը որոշակի խնդիրներ է ստեղծում:
Աշոտ Մուրադյանի ներկայացմամբ՝ Համաշխարհային բանկի հետ իրականացված համատեղ ուսումնասիրությունների արդյունքում հարկ վճարողների կողմից ստացել են բջջային հավելվածների կիրառման անհրաժեշտությունը հիմնավորող առաջարկություններ: Այդ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է 2018 թ. ներդրված Հարկերի միասնական հաշիվ ծրագրի արդիականացման երկրորդ փուլի իրականացումը:
Մյուս ուղղությունը ֆիզիկական անձանց համար  համապատասխան բջջային և ինտերնետային հավելվածների միջոցով համապատասխան գրասենյակների ձևավորումն է, որի արդյունքում կկարողանան էլեկտրոնային ծառայությունների ամբողջ սպեկտորը ստանալ այդ հարթակի միջոցով:
Նախագծով հարկային բարեփոխումների շրջանակում կիրականացվի  դյուրացված հարկային վարչարարություն:
Նախագծի համաձայն՝ ՊԵԿ-ը արհեստական բանականության և մեքենայացված ուսուցման որոշակի տարրեր կներդնի՝ նպատակ ունենալով մեծացնել մատուցվող ծառայությունների որակը։