• Սեպտեմբերի 2-ին նշվում է Արցախի անկախության օրը։ 31 տարի առաջ այս օրը Արցախում հռչակվեց անկախություն։ Այդ առիթով Հայաստանի և Արցախի պաշտոնյաները ուղերձներ են հղել միմյանց։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ուղերձում նշել է, որ ՀՀ-ն շարունակելու է աջակցություն ցուցաբերել ԼՂ-ում բնականոն կենսագործունեության ապահովմանը։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ նշել է, որ Արցախը պետք է միշտ լինի կանգուն, լինի հայկական և շարունակի իր ընթացքը անկախության ճանապարհով։
• Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը կմեկնի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Բաբայանը նաև որպես հիմնական զեկուցող հանդես կգա ԱՄՆ Կոնգրեսում կայանալիք կոնֆերանսի ընթացքում, որը կազմակերպվել է Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի հետ համագործակցությամբ:
• ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ Սուրեն Մինասյանը նշանակվել է ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ: