• ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, ՔՊ վարչության անդամ Տիգրան Ավինյանն այսօր Սուրմալուում հայտարարել է, որ դեպքն ահաբեկչական գործողության հետ կապ չունի. ներսում 4 տոննա հրավառության նյութ է եղել։
• ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը հերքել է այսօր տարածված լուրերը և հայտնել է, որ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի գործով մեղադրյալներ չկան։
• ԱԻ նախարարի առաջին տեղակալ Արտյուշ Գրիգորյանը այսօր հայտնել է, որ պայթյունի տարածքի մաքրման աշխատանքների մոտ 70 տոկոսն արդեն վարատվել է, փրկարարներն արդեն մտադիր են մտնել շենքի ներս՝ անհետ կորածներին որոնելու։ Փոխնախարարի խոսքով՝ տեղեկություններ ունեն, որ անհետ կորածներից մեկը պայթյունի պահին շենքի առաջին հարկի մուտքի մոտ է եղել։
• Հայաստանում և Արցախում, ի հիշատակ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում պայթյունի հետևանքով զոհված քաղաքացիների, այսօր՝ օգոստոսի 17-ին, և վաղը հայտարարվել է սգո օր։