Օգոստոսի 1-ից ավտոմեքենաների վրա տեղադրված գազաբալոնները չեն լիցքավորվի, եթե դրանք տեղադրված կամ վկայագրված չեն լիցենզավորված կազմակերպության կողմից: Օրենքի խախտման դեպքում վարչական պատասխանատվության կենթարկվեն ոչ թե վարորդները, այլ գազալցականների պատասխանատուները։ Տուգանքը առաջին անգամ կկազմի նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկը։
«Օգոստոսի 1-ից սկսած այն կայանները, որոնք կլիցքավորեն չվկայագրված բալոնները՝ կտուգանվեն»,- Factor.am-ի հետ զրույցում ասում է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության վարչության պետ Խաչիկ Սողոմոնյանը։
Այժմ գործում է գազաբալոններ տեղադրող կամ վկայագրեր տրամադրող մոտ երկու տասնյակ լիցենզավորված կազմակերպություն, որոնց մեծ մասը՝ Երևանում, նման ընկերություններ կան նաեւ Գեղարքունիքում, Տավուշում և Շիրակում։ Չնայած հաշված օրեր են մնացել նոր օրենքի ուժի մեջ մտնելուն, սակայն մյուս մարզերում դեռ նման կազմակերպություններ չկան։
«Վարորդները պետք է իրականացնեն ճնշափորձարկումը հենց այդ կայաններում, որովհետև միայն լիցենզավորված կայանները իրավունք ունեն դա իրականացնելու և վկայագիր տրամադրելու», – նշում է Սողոմոնյանը։
Այս պահին վկայագրերը տրամադրվում են թղթային տարբերակով, զուգահեռ իրականացվում են էլեկտրոնային շտեմարանների ստեղծման աշխատանքներ, որոնց ավարտից հետո վարորդները հնարավորություն կունենան տեսնել իրենց տվյալները ստեղծվող համակարգում։
«Լիցքավորման կայանները նույնպես միացված են լինելու այդ համակարգին, և նրանք կարողանալու են, օրինակ, մուտքագրելով տվյալ տրանսպորտային միջոցի համարանիշը, տեսնել այդ տրանսպորտային միջոցի վրա տեղադրված գազաբալոնը վկայագրված է, թե ոչ»,- բացատրում է ՏԿԵ նախարարության վարչության պետը։
Վկայագրումը իրականացվելու է երկու տարով, որից հետո գազաբալոնները կրկին պետք է վկայագրում անցնեն։ Ավելի քան չորս ամիս առաջ լիցենզիա ստացած «Էքսպերտ թեչ» ընկերության տնօրեն Մկրտիչ Տիգրանյանն ասում է՝ իրազեկման հարցում կա խնդիր․ վարորդների մի զգալի մասը տեղյակ չէ, որ օրենքով օգոստոսի մեկից գազաբալոնը պետք է փորձարկում անցած լինի և ունենա վկայագիր։
«Վերջերս են սկսել զանգել հարցնել, թե ինչպես և երբ հերթագրվեն։ Անցած ամիս եղել է մոտ 200 վարորդ, նախորդ ամիս՝ դրա կեսը, այս ամիս՝ դրա եռակին»,- ասում է Տիգրանյանը։
Այս ընկերությունում մեկ գազաբալոնի վկայագրի համար վարորդը պետք է վճարի 12 հազար դրամ։ Ընդհանուր առմամբ շուկայում ծառայությունը մատուցվում է 9-ից 13 հազար դրամով։ Իսկ թե գազով աշխատող քանի ավտոմեքենա կա Հայաստանում, հստակ տվյալ չկա։ Ըստ ՏԿԵ նախարարության ներկայացուցիչ Խաչիկ Սողոնյանի՝ թիվը տատանվում է 350-450 հազարի սահմաններում։
Ըստ Factor.am-ի անցկացրած հարցման արդյուքների՝ վարորդների զգալի մասը կողմ է օրենքի ընդունմանը։ Գազալցակայաններից մեկի երկարամյա աշխատակիցը, որ չցանկացավ իր անուն-ազգանունը հրապարակել, մեզ հետ զրույցում պնդնեց՝ տնօրինության կողմից արդեն հրահանգ կա՝ օգոստոսի մեկից որևէ մեքենա չեն լիցքավորի առանց վկայագրի։
«Վկայագիր չունեցան՝ անհնար ա, որ լիցքավորենք։ Մեքենա չի լցվելու առանց թղթի՝ հարյուր տոկոս»,- ասում է գազալցակայանի աշխատակիցը։
Այս օրենքն, ըստ պետական գերատեսչությունների, հնարավորություն կտա խուսափել նաև դժբախտ դեպքերից։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տվյալով` 2020 և 2021 թվականներին արձանագրվել է մեքենայի գազաբալոնի պայթյունի վեցական դեպք, այս տարվա վեց ամիսներին՝ 1 դեպք: