Սուրեն Պապիկյանը չի հերքում, որ հուլիսի 9-ին՝ ոչ աշխատանքային օրով, պաշտպանության նախարարի համար նախատեսված ծառայողական ավտոմեքենայով և ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայության աշխատակիցների ուղեկցությամբ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն առնչվող հարցերի շրջանակներում մեկնել է Սյունիքի մարզ։
Նշենք, որ հուլիսի 9-ին տեղեկություն տարածվեց, որ Պապիկյանը Կապանում մասնակցել է Կապանի ՔՊ կուսակցության տարածքային կազմակերպության ձևավորման աշխատանքներին։ Սուրեն Պապիկյանը ՔՊԿ վարչության նախագահն է։
Սուրեն Պապիկյանը Factor.am-ի գրավոր հարցերին ի պատասխան կուսակցական հարցերով պետական բյուջեի միջոցների հաշվին ծառայողական ավտոմեքենայով Կապան մեկնելը պարզաբանել է հետևյալ կերպ․
«ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը քաղաքական է։ Պաշտպանության նախարարի գործունեությունն իրականացվում է ՀՀ օրենսդրության, այդ թվում նաև՝ «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի շրջանակներում։
Նախարարը ոչ աշխատանքային օրերին, աշխատանքային պարտականությունների կատարումից դուրս իրավասու է զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ, ինչը ներառում է նաև հանրապետության տարածքում մարզային այցերը։ Ոչ աշխատանքային օրերին հանդիպումների և միջոցառումների շրջանակների սահմանափակումներ օրենքով նախատեսված չեն»,- նշված է Factor.am-ին փոխանցված պատասխանում։
Սուրեն Պապիկյանն անպատասխան է թողել հարցը՝ Պաշտպանության նախարարությանը հատկացված պետական միջոցների հաշվին կուսակցական հարցերով Սյունիք մեկնելն արդյո՞ք հանրային միջոցների վատնում չէ։
Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում ծառայողական ավտոմեքենաների առատությունը սուր քննադատում էր ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ «պադավատապետություն» ձևակերպմամբ։ Փաշինյանի իշխանության օրոք ծառայողական մեքենաների թիվը չի կրճատվել։ Ավելին, «Սիվիլնեթ»-ը Ֆինանսների նախարարությունից ստացված տեղեկությունների համաձայն հայտնել է, որ 2022 թվականին ծառայողական ավտոմեքենաների թիվը 2021-ի համեմատ աճել է՝ 923-ից դառնալով 933։
Բնականաբար, պաշտպանության նախարարը պետք է ունենա ծառաողական ավտոմեքենա և անվտանգությունն ապահովող անձնակազմ, սակայն, ակնկալվում է, որ հարկատուների հաշվին տրվող արտոնությունները պետք է ի նպաստ ՀՀ-ի, այլ ոչ թե ՔՊԿ-ի կիրառվեն։