«Ընդերքի մասին օրենսգրքում լրացումներ կատարելու նպատակը Ամուլսարի շահագործումն է»,- «Ընդերքի մասին օրենսգիրք. կստորագրի՞ նախագահը աղմկահարույց նախագիծը» թեմայով քննարկման ժամանակ այս կարծիքը հայտնեց «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ նախագահ Օլեգ Դուլգարյանը:
«Նախապես ուզում են երաշխիքներ ստեղծել նմանատիպ դեպքերի համար. գյուղատնտեսական, բնապահպանական օազիսներում փորձում են հանքարդյուանբերական գործունեություն իրականանել: Եվ որպեսզի համայքնի կարողությունները այդ առումով թուլացնեն, այսպիսի օրենսդրություն են ընդունում, որտեղ պարզ ասվում է՝ ներդրողների համար ստեղծել բարենպաստ միջավայր: Այսինքն՝ օրենքը նպաստելու է, որ ներդրողներն իրավական առումով խնդիրներ չունենան»,- նշեց Դուլգարյանը՝ ընդգծելով, որ օրենսդրությունը մշակվում է միայն ու միայն հանքարդյունաբերողների շահերից ելնելով՝ անտեսելով համայքնի բնակիչներ շահերը: