ԼՂ կարգավիճակի թեմայի շուրջ Բաքվի և Երևանի միջև սկզբունքային տարաձայնություններ կան։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Վերջինս նշել է նաև, որ աջակցելով Երևանին և Բաքվին խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստման հարցում՝ ռուսական կողմն առաջնորդվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ առաջարկներով։
«Հիշեցնեմ, որ դրանք նախապատրաստվել էին Բաքվում և կառուցողական արձագանք ստացել Երևանից։ Մենք կարծում ենք, որ դրանք լավ հիմք են դիրքորոշումների ներդաշնակեցման համար։ Կարգավիճակի թեմայի շուրջ Բաքվի և Երևանի միջև սկզբունքային տարաձայնություններ կան։ Մենք մեր դերակատարությունը տեսնում ենք կողմերի մերձեցմանն օգնելու հարցում»,- ասել է Զախարովան։
Պատասխանելով Ադրբեջանի նախագահի կողմից ՀՀ-ի հասցեին հնչեցված սպառնալիքների վերաբերյալ հարցին՝ Զախարովան հայտարարել է, որ  հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում չափազանց կարևոր է հավատարիմ մնալ եռակողմ պայմանավորվածությունների տառին և ոգուն։