Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների առնչությամբ:
«Ֆրանսիան ափսոսում է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած միջադեպերի առնչությամբ, մասնավորապես՝ Փարուխի և Խրամորթի շրջաններում զինված միջադեպերի ու զորքերի տեղաշարժի։ Եվ պահանջում է, որ այն ուժերը, որոնք առաջ են եկել, հետ քաշվեն իրենց սկզբնական դիրքերը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարության։
Այն նաև ի գիտություն է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության գազամատակարարման նոր խափանման տեղեկությունը և խնդրում է վերականգնել այն:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ իր վերջին հանդիպումների ժամանակ բարձրացրել է այս հարցը և կոչ արել հնարավորինս շուտ վերականգնել գազամատակարարումը՝ նշելով, որ եղանակային պայմանները խիստ են, իսկ գազամատակարարումը բնակչության համար՝ կենսական:
Ֆրանսիան մշտական կապի մեջ է Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ խթանելու համար երկխոսությունը և առաջընթացը քննարկվող տարբեր թեմաների շուրջ»,- ասված է հայտարարությունում: