Մեկնարկել են 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ՀՀ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքները։ Ընդդիմությունը, սակայն, չի մասնակցում աշխատանքներին։
Հիշեցնենք՝ ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում գալ այդ հանձնաժողով, որովհետև ասելիք չունի։
Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը վստահ է՝  Մովսես Հակոբյանը կգա 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով։
Քոչարյանի խոսքով՝ հանձնաժողովի աշխատանքներին ընդդիմության չմասնակցելը փորձ էր` լեգիտիմացնելու Մովսես Հակոբյանի հայտարարությունը։
ՊԲ նախկին հրամանատար, գեներալ–լեյտենանտ Սամվել Բաբայանը, ով որպես անկախ խորհրդատու մասնակցում է նիստին, արձագանքեց Մովսես Հակոբյանի հայտարարությանը` ասելով, որ հանձնաժողովը երբ հրավիրի գեներալական ուսադիրներ ունեցողների, մարդիկ կտեսնեն, որ նրանք ընդդիմություն չեն:
«Իրենք ընդդիմություն չեն, մասնակից են: Ուզում եմ շեշտը ճիշտ դնել` այդ գեներալներից մեկը չկա, որ չի եղել ռազմի դաշտում այս պատերազմի ընթացքում։ Այնպես որ, ընդդիմությունը մենք ենք, իրենք չեն»:
Անդրանիկ Քոչարյանն էլ հավելեց. «Կհրավիրենք, կգան, կգան, չեն գա, մենք կորոշենք` ոնց ենք հրավիրում, որ իրենք չխուսափեն գալուց»։