Երրորդ նախագահի գրասենյակից չեն մեկնաբանում Գյումրիի ընտրություններից հետո ստեղծված իրավիճակը
Մասնագետները Հայաստանում գնումների ոլորտում բարեփոխումների կարիք են տեսնում, թեև օրենսդրական, մեթոդական որոշ խնդիրների պատճառով մեկ անձից իրականացվող գնումների ավելի մեծ ցուցանիշ է արձանագրվում, սակայն ամեն դեպքում, մասնագետները ցուցանիշը բարձր են համարում:
Այսօր՝ փետրվարի 15-ին ներկայացվեցին «Թափանցիկ, մատչելի և հաշվետու գնումներ» (TAPP) ծրագրի շրջանակում իրականացված «Մեկ անձից իրականացվող գնումների ծավալները և մրցակցային ձևի ընտրության այլընտրանքային հնարավորությունները» և «Պետական գնումների բողոքարկման համակարգի վերլուծություն» հետազոտությունների արդյունքները:
Առաջին հետազոտության արդյունքները ներկայացրեց հետազոտական խմբի ղեկավար, տնտեսագիտության թեկնածու Հայկ Բեջանյանը: Հետազոտությունն իրականացվել է 2020 թվականի սեպտեմբեր-դեկտեմբերի ամիսներին, հետազոտությունը ներառող ժամանակահատվածն ընդգրկել է 2018-2020 թթ: 2020-ին մեկ անձից կատարվող գնումները Հայաստանում կազմել են 142 մլրդ դրամ կամ մոտ 46 տոկոս: Մեկ անձից գնումների չափով Հայաստանը վատ առումով ետ է մնում միայն Ղազախստանից:
Հետազոտական թիմը խնդիր է դրել հասկանալու, թե ինչով է պայմանավորված, որ մեկ անձից կատարվող գնումների ծավալը Հայաստանում մեծ կշիռ է կազմում, տարբեր ուղղություններով բարելավումների կարիք է տեսնում: