Հայրենադարձների խնդիրները հիմնականում կապված են քաղաքացիության և կացության կարգավիճակի հետ․ «Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոնի» համակարգող․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հայաստանում կգործի Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոն. ներկա պահին աշխատանքներն ակտիվ փուլում են։ Այսօր հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոն» ծրագրի համակարգող Մարգարիտա Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով՝ հայրենադարձների մեծ մասը խնդիրների է բախվում հիմնականում կապված քաղաքացիություն ստանալու և կացության կարգավիճակ ստանալու հարցի հետ:
«Դա շատերի համար բարդ պրոցես է հատկապես այն մարդկանց համար, ովքեր երբեք ՀՀ քաղաքացիություն չեն ունեցել, նրանց ծնողները, տատիկ-պապիկներն էլ չեն ունեցել, ինչը պրոցեսը բարդացնում է: Դա ամենամեծ խնդիրներից է:
Նաև անձնական գույքի տեղափոխումն է մեծ խնդիր, որովհետև կոնկրետ գործառույթներ կան և թղթաբանություն, որ մինչև Հայաստան տեղափոխվելը պետք է կատարվեն, և շատ անգամ դա ևս խնդիրներ է առաջացնում»,- նշեց Բաղդասարյանը: