Հայաստանը հիբրիդային իշխանակարգով երկիր է․ այս մասին է վկայում  The Economist մեդիաընկերության վերլուծական կենտրոնի հրապարակած զեկույցը, որում արտացոլված է  աշխարհի երկրների՝ 2021 թվականի ժողովրդավարության ինդեքսը։ Ըստ այդ հրապարակման՝ Հայաստանը ժողովրդավարության 2021-ի ցուցիչով տարածաշրջանի առաջատարն է:
Ընտրական գործընթացների և բազմակարծության հարցում Հայաստանը հնարավոր 10 միավորից հավաքել է 5․5։ Կառավարության գործունեության արդյունավետությունը մեդիաընկերության վերլուծական կենտրոնը գնահատել է 5.71 միավոր, քաղաքական ներգրավվածությունը՝ 6.11, քաղաքական մշակույթը՝ 3.13 և քաղաքացիական ազատությունները՝ 5: Հայաստանը 2020 թվականի համեմատությամբ բարելավել է իր միավորը 0,14 կետով՝ 2021 թվականին իր ընդհանուր միավորը հասցնելով 5,49-ի։ Այսպիսով Հայաստանին տրվել է ընդհանուր գնահատական՝ 5.49, որով երկիրը 2021 թվականի ժողովրդավարության ցուցիչով զբաղեցրել է 89-րդ տեղը՝  երկու կետով գերազանցելով հարևան Վրաստանին։
Ըստ զեկույցի, թեև  Հայաստանը տարածաշրջանում ունի լավագույն դիրքը, սակայն  դատական իշխանության անկախությունը դեռ հարցականի տակ է, իսկ ընդդիմությունը՝ մարգինալացված։