Արարատի մարզի N զորամասի պայմանագրային զինծառայողներն ահազանգում են, որ դեկտեմբերի աշխատավարձի միայն մի մասն են ստացել։ Մասնավորապես, շուրջ 190․000 ՀՀ դրամից ստացել են  մոտավորապես 100․000 դրամ և տեղեկացվել, որ աշխատավարձի մյուս մասը կփոխանցվի 2022 թվականի հունվարի 10-ին։ Նախորդ տարիներին, օրինակ, զինծառայողներն աշխատավարձերը ստանում էին մինչև դեկտեմբերի 20-ը։
Factor.am-ը պարզաբանում ստանալու ակնկալիքով դիմել էր Պաշտպանության նախարարություն։ Գերատեսչությունից մեզ փոխանցել էին, որ հաղորդագրություն կտարածեն։ Քիչ առաջ տարածած  պաշտոնական հաղորդագրությամբ ՊՆ-ն հերքել է այն տեղեկությունը, թե զինծառայողներին աշխատավարձի միայն մի մասն է տրվել։ Պաշտպանական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշվում է․
«Ի պատասխան լրատվամիջոցներով և սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկության, թե ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայողների դեկտեմբեր ամսվա աշխատավարձը փոխանցվել է միայն մասամբ, ինչպես նաև պնդումների, թե դա պայմանավորված է թերի ֆինանսավորմամբ, հայտնում ենք, որ աշխատավարձերի ֆինանսավորման հետ կապված որևէ խնդիր չկա, իսկ պայմանագրայինների դեկտեմբեր ամսվա վարձատրության հետ կապված առկա է թյուրըմբռնում, քանի որ տվյալ վարձատրությունը ձևավորվում է երկու հիմնական գումարից՝ բուն աշխատավարձից և հավելավճարից, որը կախված է ծառայության պայմաններից և տեղանքից։
Ըստ այդմ՝ զինծառայողների դեկտեմբեր ամսվա բուն աշխատավարձը լիարժեք փոխանցվել է, իսկ հավելավճարները, ըստ գործող կարգի, վճարվելու են հաջորդ ամսվա (տվյալ դեպքում՝ հունվարի) սկզբին, երբ կհաշվարկվի զինծառայողների ծառայության փաստացի օրերի քանակը։ Այսինքն՝ դեկտեմբեր ամսվա հավելավճարները, տվյալ դեպքում, կվճարվեն մինչև 2022 թվականի հունվար ամսվա 7-րդ աշխատանքային օրը։
Միևնույն ժամանակ, իրականությանը չի համապատասխանում նաև պնդումը, թե ՊՆ առանձին ստորաբաժանում, այս դեպքում՝ ռազմական ոստիկանությունը, պարգևավճար է ստացել»։