Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավանի նստավայրում՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, շարունակվեց «Իզմիրլյան» ԲԿ նախկին տնօրեն, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի գործի քննությունը։
Պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը միջնորդեց դատարանին դիմել ՍԴ՝ Սահմանադրության ուժով պաշտոնատար անձանց, այդ թվում՝ ԱԺ պատգամավորի անձեռնմխելիության հաղթահարման անհնարինության մասով և Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի համապատասխանության հարցը քննելու համար.
«Արմեն Չարչյանն ունի պատգամավորական անձեռնմխելիություն, գործող կարգավորումների համաձայն՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն ԱԺ համաձայնությամբ։ Գործող կարգավորումները չեն նախատեսում արդեն իսկ հարուցված քրեական հետապնդման շարունակության համաձայնություն ստանալու կառուցակարգ, ընթացակարգ, միևնույն ժամանակ, սահմանադրական նորմը նախատեսում է բոլոր իրավիճակների վրա տարածվող անձնական անձեռնմխելիություն։ Այլ խոսքով՝ եթե Քրեական դատավարության օրենսգիրքը նախատեսում է կառուցակարգ և ընթացակարգ՝ մինչ անձի կողմից պատգամավորի կարգավիճակ ձեռք բերելը համապատասխան ընթացակարգով գլխավոր դատախազի կողմից մինչդատական վարույթում ԱԺ դիմելու և համապատասխան թույլտվություն ստանալու՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և վերջինիս ազատությունից զրկելու համար, ապա դատական քննության փուլում, երբ արդեն իսկ առկա է հարուցված քրեական հետապնդում, դրանից հետո, երբ անձը ձեռք է բերում պատգամավորի կարգավիճակ, քրեական հետապնդումը շարունակելու տեսանկյունից պատգամավորական անձեռնմխելիության հաղթահարման ընթացակարգ նախատեսված չէ»,- նշեց Ալեքսանյանը։
Մեղադրող դատախազ Մարգարյանն առարկեց միջնորդության դեմ, նշելով՝ ՍԴ դիմելու կարիք չկա և ներկայացված միջնորդությունը ենթակա է մերժման։
Լսելով կողմերի դիրքորոշումները՝ դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։
Հիշեցնենք, որ Չարչյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, հանդիսանալով «Իզմիրլյան բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն, օգտագործելով նույն բժշկական կենտրոնի աշխատակիցների՝ իրենց ծառայողական կախվածության հանգամանքը, վերջիններիս հարկադրել է մասնակցել 2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններին, չքվեարկել
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օգտին, այլ քվեարկել «Հայաստան» դաշինքի օգտին: