Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության վերջին աճն ընդգծում է ԼՂ հակամարտությանը և դրանից բխող մնացած հարցերին համապարփակ կարգավորում տալու անհրաժեշտությունը․ Էնթոնի Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը կոչով դիմել է Հայաստանին ու Ադրբեջանին:
«Միացյալ Նահանգները խորապես անհանգստացած է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այսօր ինտենսիվ մարտերի մասին լուրերի կապակց ությամբ։ Մենք երկու կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել լարվածությունը նվազեցնելու և հետագա սրացումից խուսափելու համար։ Մենք նաև կոչ ենք անում կողմերին ուղիղ և կառուցողական ներգրավվածություն ցուցաբերել՝ բոլոր չկարգաորած խնդիրները լուծելու համար, ներառյալ սահմանների դեմարկացիան։
Ինչպես նշվում է նոյեմբերի 15-ի Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության վերջին աճն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և դրանից բխող մնացած հարցերին բանակցային, համապարփակ և կայուն կարգավորում տալու անհրաժեշտությունը»։