Մահացել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության անդամ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Երևանի պատվավոր քաղաքացի, կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանը: Այս մասին տեղեկացնում են Կոմպոզիտորների միությունից։
Վլադիլեն Բալյանը ծնվել է Երևանում: Սովորել է Երևանի Ռ.Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանում: Ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Թաթուլ Ալթունյանի խմբավարության և Գրիգոր Եղիազարյանի կոմպոզիցիայի դասարաններում:
1952-54թթ․ եղել է Լենինականի Ք.Կարա-Մուրզայի անվան երաժշտական ուսումնարանի տնօրենը: 1952-58թթ ծավալել է մանկավարժական գործունեություն:
1955-61թթ եղել է Երևանի հանրապետական պարարվեստի ուսումնարանի տնօրենը, 1961-64թթ՝ Հայաստանի ռադիոյի երաժշտական հաղորդումների գլխավոր խմբագրության առաջին գլխավոր խմբագիրը, 1964-66թթ՝ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրենը, 1966-71թթ՝ Երևանի Ա.Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի հիմնադիր-տնօրենը, 1981-85թթ՝ Հայաստանի ժողովրդական գործիքների պետական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորը:
Հեղինակել է սիմֆոնիկ, վոկալ-սիմֆոնիկ, օպերային, օպերետային, կամերային, խմբերգային, վոկալ, վոկալ-գործիքային երկեր, հեղինակել է նաև երգեր՝ երգ-պարի անսամբլի համար, էստրադային երգեր, հրատարակել ստեղծագործությունների ցանկ:
Եղել է Հայաստանի կոմպոզիտորների, Ժուռնալիստների, Մոսկվայի Հայերի միությունների անդամ, «Հայաստան-Լիբանան» կազմակերպության նախագահը: 2002թ. պարգևատրվել է ՀՀ «Մովսես Խորենացի», 2010թ.՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության ոսկե շքանշաններով:
1990թ. արժանացել է Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործչի, 2011թ.` Հայաստանի ժողովրդական արտիստի կոչման, 2013թ.՝ Գյումրու, 2020թ.՝ Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչման: