ԵնթաԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Երևանի ավագանու նիստերն՝ առանց լրագրողների. ի՞նչ հետևանքներ կունենա քաղաքապետարանի մտադրության իրագործումը
Մինչ մի շարք լրագրողական և իրավապաշտպան կազմակերպությունների քննադատության թիրախում է Կառավարության նիստերը դռնփակ անցկացնելու իշխանության մտադրությունը, լրագրողների գործունեությունը սահմանափակելու ուղղությամբ քայլեր է ձեռնարկում նաև Երևանի քաղաքապետարանը:
Ընդդիմադիր «Երկիր Ծիրանի» խմբակցության անդամների կողմից կազմակերպված հայտնի ակցիայից և դրան հաջորդող զարգացումներից հետո, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարեց աշխատակազմին, իր ձևակերպմամբ, լրագրողների աշխատանքը կանոնակարգելու առնչությամբ առաջարկներ ներկայացնել: Եվ ահա այս հանձնարարությանը հետևեց լրագրողներին ավագանու նիստերին մասնակցելու հնարավորությունից զրկելու քաղաքապետարանի մտադրությունը, որը հնարավոր է՝ առաջիկա օրերին արդեն կյանքի կոչվի:
Եթե լրագրողների մասնակցությունը Երևանի ավագանու նիստերին ի վերջո արգելվի, ապա ի՞նչ հետևանքներ կունենա այդ որոշումը: Թեմայի շուրջ Factor.am-ը զրուցել է Երևանի ավագանու «Ելք» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանի, Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանի, «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Աննա Հակոբյանի, «Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանի և ԵՊՀ դոցենտ, լեզվաբան Նարինե Դիլբարյանի հետ: