Այսօր Բաքվի ռազմական հանցագործությունների դատարանում ընթանում էր շիրակցի 14 գերիների շինծու քրեական գործով դատական հերթական նիստը, դատավոր Աֆգան Հաջիևի նախագահությամբ։
Տեղական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ հարցաքննվել է երկու վկա, այնուհետև ուսումնասիրվել են գործին առնչվող փաստաթղթերը։ Դատաքննությունն ավարտվել է։
Դատախազը պահանջել է Հրաչ Ավագյանին, Գեղամ Սերոբյանին դատապարտել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 318-րդ հոդվածով (պետական սահմանի ապօրինի հատում)՝ 5 տարի ժամկետով ազատազրկման, մյուսներին՝ նույն հոդվածով՝ 2 տարվա ազատազրկման։ Դատարանը խորհրդակցական սենյակից վերադառնալուց հետո հնչեցրել է դատավճիռը:
Ըստ դրա՝ Հրաչ Ավագյանն ու Գեղամ Սերոբյանը դատապարտվել են 4 տարի ազատազրկման, մյուները՝ 6 ամսվա ազատազրկման։
Նշենք, որ 14 գերիների շինծու քրգործով նախորդ նիստում դատավոր Հաջիևը հայտարարել էր, որ եթե նրանց առաջադրված մեղադրանքը հաստատվի, ապա հայ ռազմագերիները կարող են դատապարտվել 14-20 տարի ժամկետով կամ ցմահ ազատազրկման։