Իշխանությունը շարունակելո՞ւ է մնալ ՀԱՊԿ-ում, ԵՏՄ-ում, թե՞ դուրս է գալու այդ տոտալիտար կառավարման ակումբներից․ Արթուր Սաքունց. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
2020թ. արցախյան պատերազմով ջարդվեցին այն միֆերը, որ տարիներ շարունակ ձևավորվել էին. պարտություն կրեց անվտանգության հիմքը հանդիսացող ավտորիտար կառավարման միֆը: Այս մասին այսօր «Իշխանություն-հասարակություն հնարավոր համագործակցության ձևաչափ» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը:
«Ավտորիտար կառավարման մեխանիզմն ունի ոչ միայն ներքին, այլ նաև արտաքին գործոններ: Իշխանությունը շարունակելո՞ւ է մնալ ավտորիտար կառավարման արտաքին գործոնների շրջանակում, ինչպիսին են ՀԱՊԿ-ը, ԵՏՄ-ն, թե՞ ունենալով վստահության քվե՝ ջանքեր է գործադրելու դուրս գալ այդ տոտալիտար կառավարման ակումբներից, որոնց պատանդն է եռակողմ պայմանագրով: Արդեն փաստ է, որ անվտանգային մեխանիզմները, որ կային, չաշխատեցինին, և եթե իշխանությունը շարունակելու է մնալ այն համակարգի մեջը, որը չի երաշխավորում մեր երկրի անվտանգությունը, ապա ժողովրդավարական փոփոխությունները ռիսկի տակ կհայտնվեն»,- նշեց Սաքունցը: