Արցախի Աժ նախկին պատգամավոր, ազատամարտիկ Վահան Բադասյանի համար Ժիրայր Սեֆիլյանը հերոս է, ում նկատմամբ իշխանությունները հաշվեհարդար են տեսնում․ «Ժիրայր Սեֆիլյանը կոչումով և անցած ճանապարհով հերոս է։ Սա ոչ թե արդարադատություն է, այլ հաշվեհարդար»։
Անցած ճանապարհը հիշելով ազատամարտիկը փաստում է՝ իր զինակից ընկերները բաժանվել են երկու մասի․ «Մենք բաժանվեցինք երկու մասի, մի մասը համակերպվեց այս կյանքի հետ, ստանձնեցին պաշտոններ։ Հրադադարից սկսած մինչև այսօր այդ մարդիկ ասում էին, որ ճիշտ են վարվել իշխանությունները, բայց մենք այսօր ունենք թերզարգացած տնտեսություն, աճող արտագաղթ, բանակում տեսաք, թե ինչ է կատարվում։ Ժիրայր Սեֆիլյանն այն մարդկանցից է, ով այդ խնդիրները բարձրաձայնում է։ Մենք ապացուցում էլ ենք հանցագործությունները, բայց իրականացնողները չեն դատվում, դատվում են մարդիկ ովքեր դա բարձրաձայնում են»։