Փոփոխություններ են կատարվել «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին», «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» և այլ հարակից օրենքներում:  «Փոփոխություններ են կատարվել հասկացությունների սահմանումների մակարդակում. 1993 օրենքով՝ հաշմանդամություն ունեցող անձ էր համարվում նա, ով առողջական վիճակի պատճառով ունի սոցիալական պաշտպանության կարիք, իսկ ներկայիս օրենքով՝ գնահատվում է անձի ֆունկցիոնալությունը՝ հաշվի առնելով նրա առողջական, մտավոր, զգայական, միջավայրային ազդեցությունների փոխազդեցությունը»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը:
Նա նաև ներկայացրեց, թե ինչպես են որոշվելու հաշմանդամության խմբերը՝ կարևորելով բազմաշերտ գնահատման գործընթացը:
Ստեփանյանի խոսքով՝ ամբողջական գնահատում կատարելուց հետո անձին տրվելու է ծառայությունների ծրագիր. անձը կստանա անհրաժեշտ ծառայություններ՝ անկախ նրանից հաշմանդամության կարգ կստանա, թե ոչ»,- ընդգծեց Ստեփանյանը: