«Այն, ինչ կազմակերպվում է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից, միայն կարելի է որակել որպես ռասիստական պետության քաղաքականություն, ով ունի էթնիկ ատելություն հայության նկատմամբ։ ԱԺ նիստում այս մասին հայտարարեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար  Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթի քանդմանը։
«Եվ այլ բան, քան բարբարոսություն որակել Ադրբեջանի ղեկավարության քաղաքականությունը, հնարավոր չէ։ Սա մի պետության քաղաքականություն է, որը տպավորություն է թողնում, որ էս մարդիկ չունեն մշակութային պատմություն և հենց նման մոտեցմամբ էլ վերաբերվում են հայկական մշակույթին՝ փորձելով վերացնել բոլոր հետքերը։ Ես կարծում եմ, որ այս հարցը պետք է լինի բոլոր միջազգային կառույցների ուշադրության կենտրոնում, հարցը պետք է լինի նաև Մինսկի խմբի համանախագահության ուշադրության կենտրոնում՝ հետագա լուծումների առումով։ Հայության նկատմամբ էթնիկ ատելությունը չի կարող չունենալ արձագանք»,- հայտարարեց Մակունցը։