Ատելությունը, որը ցեղասպանության հիմքն է, իրավաբանորեն 5 աստիճան ունի. այն կարող է սկսվել անեկդոտներից, հետո գործողություններ, համակարգված խտրականություն, բռնություններ և հասնել ցեղասպանություն: Այսօր հրավիրված հանդիպման ժամանակ նշեց իրավապաշտպան Արա Ղազարյանը:
«Ադրբեջանում  ատելությունն արդեն չորրորդ աստիճանի վրա է, հաջորդը ցեղասպանությունն է, եթե հակազդեցություն չլինի՝ ռազմական, իրավական, քաղաքական հակազդեցություն չլինի, ապա Արցախում տեղի կունենա ցեղասպանություն»,- նշեց Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ արմենոֆոբիայի առկայությունը սկզբում շատ դժվար էր ապացուցել իրավական գործընթացներով: «Բայց Եվրոպայում, մասնավորապես ՄԻԵԴ-ում, արդեն համոզվել են, որ Ադրբեջանում խոր, համակարգային արմենոֆոբիա, խտրականություն կա, և Ալիևի ու ադրբեջանցի մյուս պաշտոնյաների հայտարարություններն ամրագրվում են որպես արմենոֆոբիայի ապացույցներ, իսկ Ադրբեջանում բացված պուրակի առկայությունն արդեն բավական է ապացուցելու համար, որ արմենոֆոբիան փաստ է: Նրանք արդեն չեն թաքցնում, որ ատելության 4-րդ աստիճանից պատրաստվում են անցնել 5-րդ աստիճանի՝ ցեղասպանության»: