Կան հստակ կանոններ, որոնք համացանցի բաց տիրությում  ներկայացնում են թմրադեղերի վաճառքով զբաղվողները ։ Այս և այլ լուսանկարներ «Միասին կարող ենք» հասարկակաան կազմակերպության նախագահը ներկայացնում է դպրոցների տնօրեններին՝ ահազնագելով դեռահասների շրջանում ավելացել են թմրադեղեր օգտագործելու դեպքերը։
13 դպրոցների տնօրենների հետ հանդիպումը առաջին քայլն է այն նախաձեռնության, որը ոչ միայն կանխարգելելու համար է, այլ արդեն առկա դեպքերը բացահայտելու։
Այսօր վտանգներն ավելի քան մեծ են, թվերի աճին նպաստող պատճառները շատ։ Գլխավոր դերում համացանցն է։ Ռուզաննա Երեմյանը պարբերաբար կատարվող ուսումնասիրության արդյունքներից է օրինակներ բերում։
Թե կոնկրետ քանի դեռահաս է ընդգրկված կործանարար գործընթացում, թվեր չկան, բայց որ խնդրի աշխարհագրությունը անընդհատ մեծանում է՝ տվյալ բիզնեսով զբաղվողների հայտարարություններն են վկայում։
«Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոն»-ի տնօրեն, թմրաբանության գծով խորհրդատու Սուրեն Նազինյանը նշում է ամեն տարի կենտրոն դիմողների թիվն ավելանում է, դա դրական ցուցիչ է։ Ի դեպ կան նաև կանայք։
Կենտրոնի հոգեբան Իլոնա Հովհաննիսյանը մանրամասնում է՝ կախվածությունը հիվանդության նման է՝ քաղցկեղի դեպքում մենք օգնում ենք հիվանդին, լինում կողքին, իսկ թմրադեղերից կախվածության դեպքում՝ լքում։