Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, այսօր շարունակվում է ԿԳՄՍ նախկին փոխնախարար Գևորգ Լոռեցյանի և մյուսների գործով դատական նիստը:
Նիստի մեկնարկին Լոռեցյանի պաշտպանը միջնորդեց փոխել ապացույցների հետազոտման կարգը և գրավոր ապացույցներից առաջ լսել ամբաստանյալներին: Առաջինը ցուցմունք տալու ցանկություն ունի գործով ամբաստանյալ Էդուարդ Հովհաննիսյանը: Մեղադրող դատախազ Դավիթ Սարգսյանը առարկեց միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ տպավորություն է, թե պաշտպանական կողմը ամեն կերպ խուսափում է ապացույցների հետազոտմանն անցնելուց:
Դատախազը, այնուամենայնիվ, չառարկեց, որպեսզի հարցաքննվի Էդուարդ Հովհաննիսյանը: Դատարանը կողմերին լսելով, որոշեց մերժել միջնորդությունը՝ ապացույցների հետազոտման կարգը փոխարինելու մասին: Դատարանը ընթերցեց Հովհաննիսյանի միջնորդությունը, որով ամբաստանյալը խնդրում էր Գևորգ Լոռեցյանի խափանման միջոցը փոխել:
Ամբաստանյալ Հովհաննիսյանը նշել էր, թե ինքը խաբել է, երբ ասել է, թե իրեն Լոռեցյանը գումար է տվել կամ պահանջել: Ամբաստանյալը նշել էր, թե իրեն ստիպել են Լոռեցյանի դեմ ցուցմունք տալ, ասելով, որ այդ դեպքում իրեն բաց կթողնեն: Դատավորը նշեց, որ սա այն ամենն է ինչ ամբաստանյալը ցանկանում էր հայտնել դատարանին:
Մեղադրողն ասաց, որ սա ոչ թե միջնորդություն է, այլ դիմում, և որ այդ տվյալները հերքվել են և ապացույցները հետազոտելիս դրանք պարզ կդառնան: