ՀՀ գլխավր դատախազությունն ասօր է ստացել Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ արդարացման վերաբերյալ դատարանի որոշումը։
Մեղադրող դատախաղ Գևորգ Բաղդասարյանն ասաց, որ պաշտպանական կողմի հրապարակած նյութերիոց է ծանոթացել դատարանի որոշմանը և հիմնավորումը, թե այն, ինչ դատախազությունն է ասում, արդարադատության հետ համատեղելի չէ, իրեն չի համոզել։
«Ավելին, ես գտնում եմ, որ այն իրավիճակը, որ առաջացել է այսօր ու առաջացել է այդ որոշումը կայացնելու արդյունքում, դա արդարադատության հետ համատեղելի չէ, քանի որ կիրառված նորմի Սահմանադրության հետ անհամապատասխանության հետևանքով առաջացել է վիճակ, երբ անձի արարքում հանցակազմ կա ու նա արդարացվել է», – լրագրողներին ասաց Գևորգ Բաղդասարյանը։
Մեղադրող դատախազը պնդեց, որ իր կարծիքով՝ 300.1 հոդվածը խնդիր չուներ։ «Բայց խնդիր ունենալու վերաբերյալ կանխատեսումները բավարար չեն, որ դու ընտրություն անես հոդվածների մեջ արարքը որակելիս, դա ճաշակի հարց չէ, քանի դեռ քրեական օրենսգրքույմ կա այդ հոդվածը, արարքը չէր կարող որակվել 309 հոդվածի 3-րդ մասով, այդ մասով կարող էր որակվել միայն այդ հոդվածը չլինելու դեպքում», – ասաց Բաղդասարյանը։