Մոտավորապես 9․000 արցախցի ընտանիք հաշվառված է բնակարան ստանալու համար։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը։
Անդրադառնալով զոհված զինվորների վարկային պարտավորություններին՝ նախարարը նշեց, որ զոհված զինծառայողների ընտանիքների՝ մոտ 3 մլրդ դրամի վարկային պարտավորություն ներվել է։
«Պատերազմի հենց ընթացքում Կառավարությունը նախաձեռնեց Հարկային օրենսգրքում փոփոխություն, որը հնարավորություն է տալիս այդ գործընթացն իրականացնել՝ առանց հավելյալ հարկային պարտավորություններ ստանձնելու։ Զոհված զինծառայողների ընտանիքների՝ մոտ 3 մլրդ դրամի վարկային պարտավորություն ներվել է, հիմա, գուցե, ավելի մեծ է թիվը։ Չեմ բացառում, որ որոշ դեպքերում հնարավոր է՝ լինեն թերացումներ, որի հիմքում ընկած լինի տեղեկատվության որոշակի բացակայությունը, թեև ՊՆ-ն ԿԲ-ի միջոցով պատշաճ փոխանցել է բանկերին զոհված և վիրավորում ստացած անձանց տվյալները։ Համակարգային առումով գլոբալ խնդիր չկա»,- շեշտեց Առաքելյանը։