Սահմանադրական դատարանը գրավոր ընթացակարգով քննում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումների հիման վրա ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը:
Դատավորներ Արևիկ Պետրոսյանը և Հրայր Թովմասյանը միջնորդեցին դիմումը քննել բանավոր ընթացակարգով՝ հաշվի առնելով նաև գործի հասարակական հնչեղությունը։ Արևիկ Պետրոսյանը հղում արեց ՍԴ աշխատակարգի 67֊րդ կետին, որով գործի քննության ցանկացած փուլում անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր է անցնել բանավոր ընթացակարգի, մանավանդ, որ նման պրակտիկա ՍԴ֊ն ունեցել է։
Միջնորդությանը դեմ արտահայտվեցին ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը, դատավորներ Երվանդ Խունդկարյանը և Էդգար Շաթիրյանը։ Դիլանյանի խոսքով՝ «հասարակության հիշողության մեջ ՍԴ-ի անկողմնակալության և անաչառության վերաբերյալ բոլոր պատկերացումները ձևավորվել են բացառապես ՍԴ-ի կայացրած որոշումների բովանդակության հիման վրա»։
Բացի այդ, ըստ ՍԴ նախագահի, բանավոր ընթացակարգի անցումը կարող է անհարկի ձգձգել գործի քննությունը։ Ի պատասխան սրան՝ Հրայր Թավմասյանն արձագանքեց․ «Եթե անհարկի ձգձգումների մասին էիք խոսում, պետք է բարի լինեիք հուլիսի 7֊ին նշանակված նիստը հաջորդ տարվա մարտի 23֊ին չքննել։ Պետք էր ժամանակին կազմակերպել, որ այս գործը քննվեր»։
Գործի քննությունն ընթանում է գրավոր ընթացակարգով։