Ներգաղթի ակնկալիք միշտ ունեն, բայց այս պահին ժողովրդի մեջ հոգեբանական անկում կա` կապված պատերազմի հետևանքների հետ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«Հետևաբար, չեմ զարմանա, ավելի ճիշտ՝ ակնկալում եմ, որ գոնե կարճաժամկետ իմաստով է հնարավոր Հայաստանից արտահոսքը»,- նշեց Սինանյանը:
«Արտագաղթի տրամադրությունները ժամանակի մեջ են ռեալ: Այս պահին ցանկացողներն ավելի շատ են, քան կլինեն վաղը, երբ շոկից դուրս գան: Նույն կերպ կարող ենք ասել, որ դեկտեմբերին արտագաղթի ցանկություն ունեցողներն ավելի շատ էին, քան այսօր»,- ասաց Սինանյանը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը անդրադառնալով դեպի Ռուսաստան տոմսերի բարձր արժեքին, նշեց, որ գինը շուկան է որոշում. «Մենք գների վրա չենք կարող ազդել: Այնպես չէ, որ մենք ունենք ազգային ավիափոխադրող և կարող ենք գին թելադրել»: