Կորոնավիրուսի՝ աշխարհում տարածվելուց հետո մի շարք երկրներ սկսեցին վարակի դեմ պատվաստանյութեր մշակել։ Մեկ տարի անց տասնյակ պատվաստանյութերից մրցունակ են 4-ը։
Հայաստանը պայմանագիր է կնքել միջազգային Covax facility նախաձեռնության հետ, որին անդամակցում է շուրջ 190 երկիր։
Նախնական տվյալներով՝ մարտ-ապրիլ ամիսներին Հայաստանի բնակչության 3 տոկոսը կարող է պատվաստվել։ Աշխարհում արդեն միլիոնավոր մարդիկ են պատվաստվել, Հայաստանում՝ 15-ը։
Հումանիտար օգնությունը փոխանցել է Ռուսաստանը՝ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի 60 դեղաչափ։
Այժմ բանակցություններ են ընթանում՝ «Սպուտնիկ V»-ի մեծ խմբաքանակի գնումների համար։ Հայաստանում պատվաստումները պարտադիր բնույթ չեն կրելու։
Տեսանյութը պատրաստվել է Տեղահանված և տեղի բնակչության տնտեսական և սոցիալական մասնակցություն ծրագրի շրջանակում՝ Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ) աջակցությամբ ու Գերմանայի Տնտեսական համագործակցության և զարգացման պետական նախարարության, Վրաստանի Զավթված տարածքների, ներքին տեղահանվածների աշխատանքային, առողջապահական և սոցիալական հարցերով նախարարության և «Դոյչէ Վելլե» ակադեմիայի հետ համագործակցության շրջանակում։ ԳՄՀԸ-ն չի կրում որևէ պարտավորություն կամ պատասխանատվություն տվյալ նյութի հստակության, իրավունակության և վստահելիության հարցում։