Դիտորդների խումբը օրեր առաջ հայտարարություն էր տարածել, որ արդարադատության նախարարությունը գործունեության կարգի փոփոխությամբ սահմանափակել է դիտորդական խմբի գործունեությունը:
«Սա դիտորդների գործունեության նկատմամբ ոտնձգություն է, խմբին ցանկանում են լռեցնել»,- այս մասին «Մարդու իրավունքները ՔԿՀ-ներում. սահմանափակվել է դիտորդների խմբի գործունեությունը» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը:
«Եթե Արդարադատության նախարարության հրամանին հետևենք, ապա եթե ոչ աշխատանքային ժամի ՔԿՀ-ում խոշտանգում տեղի ունենա, և մենք այդ մասին ահազանգ ստանանք, ապա մինչև ՔԿՀ-ի վարչակազմը թույլ չտա, անկախ դիտորդական խումբը չի կարող իր աչքերով տեսնել, լուսանկարել, արձանագրել այդ վերաբերմունքի փաստը: Այսինքն՝ սրանով նաև ոտնահարվում է խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքը: Սա դիտորդական խմբի գործունեության մեջ լուրջ միջամտություն է, ժողովրդավարական պետություններում այսպիսի միջամտություններն անթույլատրելի են»,- նշեց Ղարագյոզյանը: