Իրավական գործընթացում Ադրբեջանը շատ քիչ հնարավորություններ ունի․ Արա Ղազարյանը՝ Ադրբեջանի ֆինանսական պահանջների մասին. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Իրավական գործընթացով փոխհատուցման պահանջի հարցում Ադրբեջանը շատ քիչ հնարավորություններ ունի։ Այս մասին այսօր «Ի՞նչ խնդիրներ է բարձրացրել ՀՀ-ն ՄԻԵԴ դիմումներում պատերազմի ընթացքում» թեմայով առցանց քննարկման ժամանակ նշեց միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը։
«Եթե փոխհատուցման հարց ծագի, ի վերջո, պետք է 2 կողմից, կամ եռակողմ, քառակողմ պայմանագրի շրջանակներում լուծվի, բայց ես քիչ հեռանկար եմ տեսնում դրա հավանականության վերաբերյալ։ Քաղաքական գործընթացների մասով չեմ կարող ասել, իսկ իրավական գործընթաների մասով այդ հնարավորությունները չափազանց քիչ են։ Մանավանդ՝ Եվրոպական դատարանը, որը կիրառում է, այսպես կոչված, equity, որտեղ հաշվի է առնվում կողմերի հնարավորությունները, այտեղ կարելի է բացառել այս խոշոր թվերը, որ Ադրբեջանը ուզում է բերել»,- նշեց Ղազարյանը։