Մոտ 14 տարի առաջ ընդունված «Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքը» առաջիկայում կփոփոխվի: Նոր օրենքի նախագծի հեղինակները վստահեցնում են` այն կդյուրացնի տեղեկատվության ոլոտում առկա խնդիրները: Լրագրողական մի շարք կազմակերպություններ, մինչդեռ հակադարձում են` գործող օրենքը բավական արդյունավետ է աշխատում և այն փոխելու անհրաժեշտություն իրականում չկար, հատկապես որ առաջարկվող փոփոխությունները նրանց գնահատմամբ` հետընթաց են: Օրինակ՝ սահմանափակվելու է օտարերկրյա քաղաքացիների՝ տեղեկություններ ստանալու իրավունքը: Բացի դա, ստեղծվելու է տեղեկատվության ազատության խորհուրդ, որը ևս լրագրողական կազմակերպություններն ավելորդ կառույց են համարում:
Ի վերջո, որքանո՞վ է անհրաժեշտ օրենքի փոփոխությունը: Թեմայի շուրջ Factor.am-ը զրուցել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանի և «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի» նախագահ Աշոտ Մելիքյանի հետ: