ՀՀ երկրորդ նախագահ, Մարտի 1-ի գործով ամբաստանալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանն այսօր դատարանում միջնորդեց փոխել դատակոչի ցուցակը և հարցաքննության հրավիրել ևս 126 հոգու:
Ալումյանի խոսքով, սույն քրեական գործով որպես վկա մեղադրող կողմը ներգրավել է 984 անձ, որոնցից 872-ին որպես վկա, 102-ին՝ որպես տուժող և 10 անձ տուժողների իրավահաջորդներն են։ Այդ 102 և 126 անձինք նույն՝ Մարտի 1-ի մայր գործով ճանաչվել են տուժող, սակայն վերջիններս չեն ներառվել դատակոչի ցուցակում։
Դատարանն առանց որևէ քննարկման և պատճառաբանության որոշել է դատարան հրավիրել միայն այդ 102-ին։ Ալումյանն ընդգծեց, որ մեղադրվող յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի իր վկային հրավիրել դատարան և հարցաքննել նույն պայմաններով, ինչ իր դեմ ցուցմունք տված վկաներին։ Ելնելով վերոգրյալից՝ պաշտպանը միջնորդեց ներկայացված հավելվածում թվարկված 126 տուժողների հրավիրել դատարան և հարցաքննել։
Պաշտպանի խոսքով, նրանց մեծ մասը ոստիկանության աշխատակիցներ են, նրանցից յուրաքանչյուրը ինչ-որ վնասվածք է ստացել և որոշակի տեղեկության է տիրապետում Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ։
«Մենք պահանջում ենք պահպանել հավասարությունը կողմերի մեջ և պաշտպանական կողմի նկատմամբ կիրառել նույն մոտեցումը, ինչը և մեղադրող կողմի», – ասաց Ալումյանը։
Նա հիշեցրեց, որ մեղադրող կողմի ներկայացված դատակոչի ցուցակը իմպերատիվ բնույթ չի կրում և դատավորը պարտավոր չէ ենթարկվել այդ անձանց հրավիրելու առաջարկին։ Այս միջնորդության լուծումը ևս հետաձգվեց մինչև գործում առկա բոլոր ապացույցների հետազոտումը։ Հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 29-ին՝ ժամը 13։00-ին։