Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որ սեպտեմբերի 20-ին ժամը 23։13-ի սահմաններում այդ երկրի հակաօդային պաշտպանության ուժերը, իբր, Հայաստանի ԶՈւ-ի անօդաչու թռչող սարք են խոցել և աշխատանքներ են տարվում՝ սարքի մնացորդները գտնելու ուղղությամբ։
Սոցիալական ցանցերի ադրբեջանական տիրույթում երեկվանից տեսանյութեր են հայտնվում Շամխոր քաղաքից, որտեղ ինչ-որ պայթուններ են տեղի ունեցել, հրդեհ է  բռնկվել, մարդիկ խուճապի մեջ են։
Հայաստանի ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը, Factor.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանելով այս լուրերը, ասաց՝ ադրբեջանական կողմը ցանկալին ներկայացնում է որպես իրականություն։
«Ցանկալին ներկայացնում են որպես իրականություն։ Հայկական որևէ ԱԹՍ-ի խոցում չի եղել»,- նշեց նա։
Բացի այդ, Ադրբեջանի ՊՆ-ն այսօր մեկ այլ հայտարարություն է տարածել, որի համաձայն՝ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի Թովուզի ուղղությամբ, իբր, հայկական սադրանքի արդյունքում զոհվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Էլշան Ալի օղլու Մամեդովը։
Շուշանն Ստեփանյանն ասաց՝ հայկական կողմը հակառակորդի զոհի մասին տեղեկություն չունի։
«Ինչ վերաբերում է հակառակորդի զոհին, նման ինֆորմացիա չունենք։ Միաժամանակ, մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմների բացակայությունն անընդունելի է և նպաստում է լարվածությանը»,- ասաց ՊՆ խոսնակը։