Ես խաղաղության դիսկուրսը համարում եմ կեղծ: Մենք երբեք չենք եղել ագրեսիվ, պատերազմասեր պետություն, միշտ եղել ենք ինքնապաշտպանվողի դերում և խոսքը մեր մարտունակության պաշտպանողականության և դիմադրունակության բարձրացման մասին է։ Այս մասին «Հայկական աշխարհազոր. պաշտպանություն, անվտանգություն և մարդու իրավունքներ» թեմայով կազմակերպված քննարկման ժամանակ ասաց հանրային կառավարման փորձագետ Սոսի Թաթիկյանը՝ անդրադառնալով դիտարկումներին, ըստ որոնց՝ աշխարհազորի մասին օրենսդրական նախագծով հասարակությանը տանում են դեպի ռազմականացում:
«Այս պահի դրությամբ՝ հասարակության ռազմականացում չեմ տեսնում: Մենք պարզապես պետք է զգոն լինենք և ի վիճակի լինենք ինքնապաշտպանվելու, և դա ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ թույլատրված իրավունք է»,- նշեց փորձագետը:
Սոսի Թաթիկյանն անդրադարձավ նաև զենք տրամադրելու խնդրին. «Սխալ տպավորություն է, թե բոլորը զենք կստանան: Այդպես չի լինելու, զենք կստանան միայն նրանք, ովքեր համապատասխան վարժանքներն անցել են, տիրապետում են զենքին և արդեն ստացել են այնպիսի առաջադրանք, որի կատարման համար պահանջվում է զենք»: