Ջրաձոր բնակավայրի տեղափոխման ծրագիրը առաջին դեպքն է լինելու, երբ 0-ից բնակավայր ենք ստեղծելու և 0-ից գյուղ ենք կառուցելու։ Այս մասին այսօր Կառավարության նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այս ծրագիրը կարևոր է ոչ միայն Ջրաձորի և բնակիչների համար, այլև կարևոր է մեր պատկերացումները՝ 21-րդ դարի հայկական գյուղի վեաբերյալ կոնկրետացնելու համար։ Ըստ էության՝ քաղաքաշինական այն մեծ պրոբլեմները և գորդյան հանգույցները, որ մենք ունենք, կարող ենք այստեղ որոշակի լուծումներ տալ, ոպեսզի բնակավայրը հիմնադրվի և հետագայում էլ զարգանա բացառապես քաղաքաշինական կանոնների և փաստաթղթերի համաձայն և լինի մոդելային մեր գյուղական կյանքի կազմակերպման հետագա ընթացքի վերաբերյալ»,- նշեց Փաշինյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ հայեցակարգային պետք է լինի այն մոտեցումը, որ գյուղական բնակավայրն ու գյուղատնտեսությունը նույնական չեն։ «Ուզում եմ ընդգծել մի հայեցակարգային նրբություն, որը կարևոր է հետագա մեր պատկերացումների ձևակերպման համար։ Այնուամենայնիվ, բնակությունը գյուղում և գյուղատնտեսությունը, դրանք բացարձակապես տարբեր բաներ են։ Այսինքն՝ բնակավայրը, թեկուզ գյուղական բնակավայրը ուրիշ բան է, գյուղատնտեսությունը ուրիշ բան է։ Մենք այս հայեցակարգի գործնական իրագործումը պետք է կարողանանք իրականացնել»,- նշեց վաչապետը։