ՀՀ ՔՕ 300-րդ հոդվածի սահմանադրականության հարցին պետք է գնահատական տրվի։ Այս մասին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստին ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը՝ ներկայացնելով գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին միջնորդությունը։
«ՍԴ-ում կա գործի վարույթ՝ կապված ՀՀ ՔՕ 300.1-րդ հոդվածի սահմանադրականության հետ, սակայն այս պահին առկա չէ նախկին խմբագրությամբ ՀՀ ՔՕ 300-րդ հոդվածով վարույթ։ Ցանկացած դատավարական որոշման հիմքում դատարանը պետք է կիրառի որոշակի նորմեր։ Մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 300.1-րդ հոդվածով, բայց քրեական իրավունքի տեսությունից ակնհայտ է, որ պետք է քննարկման առարկա դարձվի նաև նախկին խմբագրությամբ ՀՀ ՔՕ 300-րդ հոդվածը, որովհետև արարքի հանցավոր լինելը և պատժելիությունը որոշվում է արարքի կատարման պահին գործող օրենքով։ Դատարանը պետք է գնահատի, թե արդյոք մեղադրանքը, որն առաջադրված է դատավարության մասնակիցներին, համապատասխանո՞ւմ է ՀՀ ՔՕ նախկին խմբագրությամբ 300-րդ հոդվածին։ Այսինքն՝ այս պահին չգործող քրեական օրենսգրքի հոդվածն այս գործով ամբաստանյալների համար գործող և ուժ ունեցող հոդված է »,- ասաց Խուդոյանը՝ նշելով, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը ՍԴ դիմելիս բարձրացրել է նաև այդ հարցը՝ սեփական նախաձեռնությամբ, սակայն ՍԴ-ն վարույթ չի ընդունել։