«Հայավտոկայան» ՓԲԸ-ի աշխատակիցներն արդեն երեք ամիս է՝ աշխատավարձ չեն ստացել: Այս մասին Factor.am-ին ահազանգել են ընկերության աշխատակիցները, որոնք մի քանի ամիս աշխատավարձ չստանալու արդյունքում հայտնվել են սոցիալական ծանր դրության մեջ:
Նրանք նաև փոխանցեցին, որ չեն կարողացել օգտվել կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրերից, քանի որ տուժած ոլորտ չեն համարվել:
«Հայավտոկայան» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Աշոտ Մնացականյանը, սակայն, Factor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ «Հայավտոկայանը» թեև պետական 100 տոկոս մասնակցությամբ առևտրային կազմակերպություն է, բայց ֆինանսական միջոցները գոյանում են կառույցի գործունեությունից, պետությունից ֆինանսավորում չկա: Եկամուտը երթուղիները սպասարկող մասնավոր ընկերությունների վճարումներից է գոյանում: Սակայն հայտնի է, որ պարետի որոշմամբ տևական ժամանակ միջմարզային տրանսպորտը չէր աշխատում:
«Սա կարանտինի հետ է կապված, մի քանի ամիս ուղևորափոխադրում չի իրականացվել: Ֆինանսական միջոցները գոյանում են ուղևորափոխադրողների հետ կնքված պայմանագրերից»,- ասաց Աշոտ Մնացականյանը, որը մի քանի օր առաջ է ազատվել աշխատանքից:
Ըստ նրա՝ մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսների աշխատավարձի կուտակած պարտքը կազմում է 50 մլն դրամ՝ 120 աշխատակցի համար:
Աշոտ Մնացականյանն ասաց, որ մինչ տնօրենի պաշտոնից հեռանալը դիմել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն՝ համաֆինանսավորում ստանալու համար: Կառույցի նոր տնօրեն Աշոտ Առուշանյանն էլ մեզ հետ զրույցում նշեց, որ չգիտի, թե ինչպես են պարտքերը գոյացել: Միայն ասաց, որ կառավարության նախորդ նիստում որոշում է կայացվել «Հայավտոկայանին» գումար հատկացնել աշխատավարձերը փոխանցելու համար: Իսկ թե քանի ամսվա աշխատավարձն են տալու, Աշոտ Առուշանյանը տեղյակ չէր։
Մեզ նաև փոխանցել էին, որ աշխատողները, ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, ցանկանում են ազատման դիմումներ գրել: Այդ մասին մեր հարցին ի պատասխան՝ Աշոտ Առուշանյանը նշեց, որ խոսակցություններ եղել են դիմումներ գրելու, բայց այլ աշխատանքի անցնելու նպատակով: Կառավարության կայքից էլ տեղեկացանք, որ հունիսի 18-ին որոշվել է «Հայավտոկայանին» 53 մլն դրամ փոխանցել: