Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի պնդմամբ՝  որևէ հիմնավորում չկա փաստաբանների նկատմամբ հնարավոր տուգանքների մասին դրույթը փոփոխելու համար:
Հիշեցնենք՝ նոր Դատական օրենսգրքի նախագծով փաստաբանների ու դատախազների նկատմամբ որպես սանկցիա կարող է կիրառվել նաև տուգանք մինչև 100 հազար դրամի չափով: Այս փոփոխությունը հարուցել է փաստաբանների դժգոհությունը:
Factor.am-ի հարցին՝ փաստաբանների փաստարկները հիմնավոր չի՞ համարում այն փոփոխելու համար, արդարադատության նախարարն ասաց. «Այդ փաստարկները հիմնավոր չեն, ավելին՝ կարծում եմ՝ արժի, որ ուսումնասիրեն նաև այլ երկրների փորձը: Եվ վերջապես՝ այդ սանկցիան կիրառելի է ոչ միայն իրենց, այլև մյուս կողմի նկատմամբ»:
Մեր դիտարկմանը՝ փաստաբանները նշում են, որ այդպիսով կաշկանդվելու է իրենց աշխատանքը, նախարարը հակադարձեց. «Իրենց պետք է կաշկանդի սխալ պահելը  դատարանում, սխալ պահելն ու ազատ աշխատելը տարբեր բաներ են: Դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը, դատական նիստի ընթացքը խաթարելը, սրանք ազատ աշխատանքի դրսևորումներ չեն: Միայն այն դեպքում, երբ փաստաբանը խախտում է կարգը, այդ դեպքում է կիրառելի սանկցիան»: