Մարտի 16-ին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը որոշում է կայացրել, որի համաձայն՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում որոշ բժշկական ապրանքների մաքսատուրքեր զրոյացվել են: Ապրիլի 3-ին կայացած ԵՏՀ նիստի ժամանակն էլ այդ ապրանքների ցանկն ընդլայնվել է: Այսօր հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը:
«Ցանկը վերաբերում է բժշկական նշանակության ապրանքների, ինչպես նաև դեղորայքի արտադրության մեջ կիրառվող նյութերին: Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով, որ այդ ամենը ունի նպատակային նշանակություն, համապատասխան եզրակացությունը տալու կապակցությամբ Հայաստանի Կառավարությունն ապրիլի 4-ին հաստատել է եզրակացություն ստանալու կարգը, որոշումն արդեն հասանելի է Կառավարության կայքում»,- նշեց նա:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ներմուծման համար համապատասխան տնտեսվարողը դիմում-հայտ պետք է ներկայացնի Առողջապահության նախարարություն և, դրական եզրակացություն ստանալու պարագայում, այդ ապրանքատեսակները ներմուծվում են: