Սա հստակ մի գործընթաց է, որի հիմնական նպատակն է այս գործով ստանալ ՍԴ որոշումը։ Պաշտպանական կողմի պնդումներն ու վարքագիծն արդեն ավելի հասկանալի և բացահայտ են լայն շրջանակների համար։ Այս մասին այսօր Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստի ավարտին Factor.am-ի հետ զրույցում նշեց Մարտի 1-ի գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Եգորյանը։
«Բոլոր ահաբեկվողները թող ահաբեկվեն, սարսափողները թող սարսափեն։ Առհասարակ, Մարտի 1-ի գործի համատեքստում երկու խումբ կա․ խումբ, որն իրագործել է Մարտի 1-ը և մյուս խումբը՝ ժողովուրդը։ Առաջին խմբի դիրքորոշումը եթե հասկանալի է, ապա երկրորդ խմբինը, բացի կոնկրետ տուժողներից և նրանց իրավահաջորդներից, այն է, որ նման հանցագործությունները չբացահայտելու դեպքում, ստեղծում ենք դրանց կրկնության ռիսկ։ Այս ռիսկը կախված է մեր պետության և ժողովրդի գլխին։ Մինչև այդ հանցագործությունը և նմանատիպ շատ այլ հանցագործություններ լիարժեք չբացահայտվեն՝ բոլոր դերակատարներով, ռիսկը չի վերանալու»,- ասաց Տիգրան Եգորյանը։