Մենք 2018 թվականի կեսին որոշեցինք վերանայել Հայաստանում ծննդօգնություն մատուցող բոլոր կազմակերպությունների կարգավիճակը։ Այս մասին այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով Մարալիկի ծննդատունը փակելուն։
«Ծնունդների քանակը և, ընդհանրապես, բժշկական միջամտությունների թիվը ուղիղ համեմատական է այդ ծառայությունների հետ։ Եթե կա որևէ բժշկական կենտրոն, որտեղ կատարվում է տարեկան հազար վիրահատություն և մեկ այլ, որտեղ կատարվում է 100 նմանատիպ վիրահատություն, ապա միանշանակ է, որ հազար վիրահատություն կատարողն ավելի որակյալ է, հիվանդի փրկության շանսն ավելի մեծ է։ Նույնը նաև ծննդատներին է վերաբերում, քանի որ մենք ունենք երկու խնդիր՝ կանխարգելել մանկական և մայրական մահացությունը։ Այդ սկզբունքից ելնելով՝ որոշվեց, որ շեմը լինելու է 15 ծնունդ, և դա արվել է մեկ տարի ժամանակից առաջ։ 150-ից ցածր կարող է լինել՝ միայն աշխարհագրական դիրքից ելնելով։ Այդ 20-30 կմ-ը ավելի հեշտ հաղթահարելի է, քան մի բարդ դեպքում երեխայի կյանքը փրկելը»,-ասաց նախարարը։