ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոս Ավետիսյանը կարևորում է ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունումը թե՛ քաղաքական, թե՛ իրավական և թե՛ պատմական տեսանկյունից։
Նա այդ մասին նշեց factor.am-ի հետ զրույցում։ Պատգամավորը կարծում է, որ հետայսու մեր դիվանագետների, լոբբիստների և հարցին առնչվող այլ պաշտոնյաների խնդիրը պետք է լինի բանաձևի ամրագրումը՝ երկրների ճանաչմամբ և դրա իրավական ստատուսի բարձրացումը։
Արձագանքելով ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի խոսքերին, որ եթե իրենք սխալ են Արցախյան հարցում, ապա Նիկոլ Փաշինյանը թող լայվ դուրս գա և որքան կարող է բաց տեքստով խոսի Արցախյան բանակցությունների շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին, Ավետիսյանն ասաց․ «ՀՀԿ փոխնախագահն ավելի լավ է իրենց կուսակցության պերճախոս նախագահին խնդրի, որ նա լայվ մտնի և բացատրի իր հայտարարությունները Կազանի վերաբերյալ, ապրիլյան պատերազմից հետո։ Այդ ժամանակ կխոսենք»։
Պատգամավորն ընդգծեց, որ իրենք որևէ իմաստալից քննադատություն նախկին իշխանությունից չեն տեսնում։
Զրույցն ամբողջությամբ՝ տեսանյութում: