Օրեր առաջ Աստանայում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում խորհրդի անդամները, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել են նաև ազգային և միջազգային վարորդական իրավունքների փոխադարձ ճանաչմանն առնչվող խնդիրներին: Կառավարության պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ հարցը եղել է նիստի օրակարգում, սակայն չի հստակեցվում՝  լուծում տրվե՞լ  է հարցին, թե՞ ոչ:
Թեմայի առնչությամբ ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել նաև Ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը՝ հայտնելով, որ ՀՀ վարորդական իրավունքի վկայականով այժմ հնարավոր կլինի ՌԴ-ում աշխատել:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մամուլի խոսնակ Արամ Արարատյանը, մինչդեռ, Factor.am-ի հետ զրույցում պարզաբանեց՝  հարցը վերջնական լուծում չի ստացել և շարունակում է մնալ օրակարգում:
«Դրա վերաբերյալ Ռուսաստանի և Հայաստանի կառավարությունները խորհրդակցություններ են անցկացնելու և, ըստ դրա, պարզ կլինի հետագա ընթացքը: ԵԱՏՄ խորհուրդը հանձնարարել է  Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարություններին շարունակել խորհրդակցություններն այդ հարցի շուրջ»,- մանրամասնեց վարչապետի մամուլի խոսնակը՝ հավելելով, որ հարցը խորհրդի նիստի ընթացքում բարձրաձայնել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Մեր հարցին՝ ի՞նչ ժամկետներում ի վերջո խնդիրը լուծում կստանա, վարչապետի մամուլի խոսնակն ասաց՝  առաջիկայում հարցի առնչությամբ նախատեսված են խորհրդակցություններ, սակայն դժվարացավ նշել՝ այդ խորհրդակցությունների արդյունքում հարցը վերջնական լուծում կստանա՞, թե՝ ոչ:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանում վերջերս կատարված օրենսդրական փոփոխությամբ արգելվեց աշխատանքի ընդունել օտարերկրացի այն վարորդներին, որոնք ՌԴ վարորդական իրավունք չունեն:
Օրենքով նախատեսված արգելքը, սակայն, չի վերաբերվում այն երկրների քաղաքացիներին, որտեղ ռուսերենը պաշտոնական լեզու է, խոսքն այս դեպքում Ղրղըզստանի և Բելառուսի մասին է: Օրենսդրական այս փոփոխությունը դժգոհությունների պատճառ դարձավ Հայաստանից Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնողների և առհասարակ, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ  զբաղվող ՀՀ քաղաքացիների համար:
Խնդրին փորձեց լուծում տալ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ հանդիպման ընթացքում, սակայն ապարդյուն: Ի պատասխան՝ ռուսաստանցի պաշտոնյան Բաբլոյանին առաջարկել էր ռուսերենին տալ պաշտոնական կարգավիճակ:
Հավելենք, որ փորձագետների պնդմամբ՝  հունիսի 1-ից ՌԴ-ում գործող օտարերկրյա, այդ թվում՝ Հայաստանի վարորդական իրավունքներով ձեռնարկատիրական և աշխատանքային գործունեության իրականացման արգելքը հակասում է ԵԱՏՄ աշխատուժի ազատ տեղաշարժի սկզբունքին: