Կրթության և գիտության  նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել  մանկավարժի վարքականոն նախագիծը: Փաստաթուղթը մշակվել է դեռևս 2013թ-ին, ուղարկվել է բոլոր ուսումնական հաստատություններ, ստացված կարծիքների հիման վրա ԿԳ նախարարության կողմից այն կրկին վերամշակվել և տեղադրվել է նախարարության կայքում՝ քննարկումների, ինչպես նաև առաջարկություններ ստանալու համար:
Նախագծի  նպատակն է սահմանել ուսուցչի մասնագիտական էթիկայի հիմնադրույթները, նպաստել կրթական գործընթացներում երեխաների իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորմանը, կարգավորել ուսուցչի հարաբերությունները սովորողների, ծնողական համայնքի, մանկավարժական համակազմի հետ, նպաստել ուսուցիչների մասնագիտական վարկանիշը, աշխատանքի որակն ու մասնագիտական պատիվը բարձր պահելուն:
Մանկավարժի վարքականոն նախագիծը  բուռն քննարկումների առիթ է հանդիսացել, այն զայրույթ է առաջացրել հատկապես մասնագետների շրջանում:
Ի վերջո, ընդունման դեպքում ի՞նչ խնդիր կլուծի այս փաստաթուղթը կրթության ոլորտում, և առհասարակ, անհրաժե՞շտ է նման վարքականոն ունենալ: