Եթե մենք պետք է ունենանք բացարձակ մեծամասնությամբ խորհրդարան, քաղաքական համակարգը չի ռեֆորմացվելու, հնարավոր չի: Այսօր՝ նոյեմբերի 19-ին, տեղի ունեցած ասուլիսում այս մասին հայտարարեց Հայաստանի քրիստոնեա-ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավար Լևոն Շիրինյանը:
«Դրա համար, որ միշտ պաշտպանել եմ վարչապետին, հիմա էլ կուսակցությունով ենք պաշտպանում, նաև հասարակությանը զգուշացնում ենք. մեծամասնությունում խորհրդարանում, այո՛, խիստ անհրաժեշտ է՝ հեղափոխության գործը առաջ տանելու համար, բայց բացարձակ մեծամասնությունը կարող է աղետի վերածվել»,- հավելեց նա:
Նրա խոսքով՝ խորհրդարանական հանրապետության խորհրդարանը պետք է հավասարակշռված լինի:
Լևոն Շիրինյանը նշեց, որ ՀՔԺ-ն իրեն այլընտրանքային ուժ է հռչակել և ընդգծելով, որ բոլորին են այլընտրանք լինելու: «Երրորդ հանրապետության ճգնաժամի կազմակերպիչ կուսակցություններին, նրանց ժամանակավոր կոալիցիոն կամ հարակից դաշնակիցների հետ կոալիցիան դաշինքը կամ հարաբերությունը բացառում ենք: Մենք մեզ այլընտրանք տեսնում ենք ՔՊ-ին»: